250 x 250 Reklam Alanı

Amerikan Samoa  chat odaları sizler için güzel ve kaliteli günler için hizmete açılmıştır.

Amerikan Samoa  hakkında bilgiler

Amerikan Samoası; Orta güneybatı Pasifik’te, ABD Denizaşırı Toprağı ada topluluğudur. Yüzölçümü 194.8 km2, başkenti Pago Pago (Tutuila Adası).

Tongo’nun kuzeyi, Fiji’nin kuzeydoğusun da, 30°26′-14°22′ güney enlemleriyle 168°-172°48′ batı boylamları arasında kalan Samoa Adaları’nın doğu bölümünü (171° batı boylamı 14° güney enlemi) içerir. Volkanik kökenli Tutuila, Manua, Aunuy, Rose, Tay, Otu, Olosega, Swain adaları, verimli topraklar, yağmur ormanlarıyla kaplıdır. İklim ılıman ve nemlidir. Yıllık ortalama sıcaklık 26°C, yağış tutarı 2.500 mm’dir. Halk Polinezya kökenli olup eski bir Polinezya dili ve İngilizce konuşulur. Ekonomi tarım (kulkas, kakao, muz, tatlı patates, hindistancevizi), hayvancılık (domuz, keçi, kümes havyancılığı), balıkçılık (tonbalığı avcılığı ve işlenmesi), turizm (1965’te, Pago Pago’da havaalanı açılması, adalarda turistik tesisler kurulması) etkinliklerine dayanır. ABD sermayeli birkaç kereste ve besin fabrikası vardır. Önemli dışsatım ürünleri konserve, tonbalığı, hindistancevizi, muz, kereste ve çeşitli el sanatları; başlıca dışalım ürünleri ise çimento, kereste, pirinç, et, akaryakıt ve şekerdir.

Tarih. 14 Temmuz 1889’da ABD, Almanya ile Büyük Britanya arasında imzalanan antlaşmayla Samoa Adalan, sözü geçen üç ülke ve yerel yönetim tarafından oluşturulan 4 hükümetli bir bölge niteliğini kazandı. 1900’de Tutuila ve Avnuv (Aunu’u), Temmuz 1904’te Manua Adalan, Şubat. 1925’te Swain Adası, yerel yönetimlerin kararıyla AB D’ye katıldı. 1951’e kadar ABD Deniz Bakanlığı, bu tarihten sonra ABD İçişleri Bakanlığı tarafından yönetilen Amerikan Samoa Adaları, 3 yönetim birimine ayrılır. 1967’de yeniden gözden geçirilerek kabul edilen anayasaya göre kurulan iki meclisli yasama organının yetkileri sınırlıdır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı