250 x 250 Reklam Alanı

Uykusuz Kalmanın Doğurduğu Sonuçlar

Çağımızın önemli bir sorunu olan yoğunluk ve 24 saatlik çalışma temposunda bireyleri etkileyen en çok etkileyen olaylardan biri de uykusuz kalma durumudur. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ABD’de ki yetişkin nüfusun yaklaşık % 50’sinin uyku eksikliği çektiği ve uyku problemlerinin olduğu saptanmıştır. Bu durumun ana nedeni uzun çalışma saatleri ve bireylerin yaşadığı yoğunluktur.

Peki, bu uyku problemi ve yarattığı bitkinlik bireyleri nasıl etkiliyor? Tarihte uyku probleminin yaratmış oldu pek çok vurucu olay görebiliriz. Örneğin; Exxon Valdez petrol sızıntısı, NASA’da ki teknik patlama ve Çernobil nükleer kazası gibi.

Uyku probleminin yansıdığı bir önemli nokta da direksiyon başında meydana gelen kazalardır. Sürücüler yaşamları boyunca en az bir kere araba kullanırken uykularına yenik düşerek bazı kazalara sebebiyet vermişlerdir. Her yıl yaşanan bu trafik kazalarının sonucunda, ortalama 1500 kişi ölmekte; 71.000 kişi yaralanmakta ve 100.000 milyonluk mali kayıp yaşanmaktadır.

Dr William Dement’e göre, kişisel uyku gereksinimi yerine getirilmediği zaman, uykuda düzensizlik ve sorunlar oluşturulur.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı